Skillnad mellan versioner av "Diskussion:2.2 Genomsnittlig förändringshastighet"
Från Mathonline
Taifun (Diskussion | bidrag) m (→Exempel Marginalskatt) |
Taifun (Diskussion | bidrag) m (→Exempel Marginalskatt) |
||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
:{| class="wikitable" | :{| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! <small> | + | ! <small>Månadslön</small> || <small>Skatt</small> |
|- | |- | ||
| align=center| 23 000 ||align=center| 5 302 | | align=center| 23 000 ||align=center| 5 302 | ||
Versionen från 7 december 2014 kl. 11.43
Exempel Marginalskatt
Problem:
Martins månadslön höjs från 23 000 kr till 24 200 kr. Skatten ökar från 5 302 kr till 5 681 kr.
Beräkna skattens genomsnittliga förändringshastighet som kallas marginalskatt.
Lösning:
Betrakta skatten som en funktion av lönen:
Månadslön Skatt 23 000 5 302 24 200 5 681
\[ {{\rm Skattehöjningen} \over {\rm Lönehöjningen}} = {5\,681 - 5\,302 \over 24\,200 - 23\,000} \; = \; {379 \over 1200} \; = \; 0,316 \; = \; 31,6 \, \% \]
Marginalskatten är \(31,6 \, \% \), vilket i praktiken innebär att Martin måste betala \(31,6\,\) öre i skatt för varje mer intjänad krona.